Probate Court Of Jefferson County, Alabama

Elected Officials

National Officials

President of the United States
(4 Year Term)

Donald J. Trump-R
1600 Pennsylvania Avenue NW
Washington, D.C. 20500
202-456-1414
comments@whitehouse.gov
www.donaldjtrump.com
Vice President of the United States
(4 Year Term)

Mike Pence-R
1600 Pennsylvania Avenue NW
Washington, D.C. 20500
202-456-1414
Whitehouse.gov – Mike Pence
United States Senators (6 Year Term)
Richard Shelby-R
304 Russell Senate Office Building
Washington DC, 20510
202-224-5744
www.shelby.senate.gov
Doug Jones-D
326 Russell Senate Office Building
Washington, D.C. 20510
202-224-4124
www.jones.senate.gov
United States Representatives (2 Year Term)
Alabama Congressional District 6
Gary Palmer-R
206 Cannon House Office Building
Washington, DC 20515
202-225-4921
palmer.house.gov
Alabama Congressional District 7
Terri A. Sewell-D
1133 Longworth HOB
Washington, DC 20515
202-225-2665
www.sewell.house.gov

State Officials

Alabama Governor (4 Year Term)
Kay Ivey-R
600 Dexter Avenue
Montgomery AL 36130
334-242-7100
www.governor.alabama.gov
Alabama Lieutenant Governor (4 Year Term)
Will Ainsworth-R
11 S. Union Street, Suite 725
Montgomery AL 36130
334-242-7900
www.ltgov.alabama.gov
Alabama Secretary of State (4 Year Term)
John H. Merrill-R
P.O. Box 5616
Montgomery, AL 36103
334-242-7200
www.sos.alabama.gov
Alabama Attorney General (4 Year Term)
Steve Marshall-R
P.O. Box 300152
Montgomery, AL 36130
334-242-7300
www.ago.state.al.us
Alabama Treasurer (4 Year Term)
John McMillan-R
600 Dexter Avenue, Room S-106
Montgomery, Alabama 36104
334-242-7501
www.treasury.state.al.us
Alabama State Auditor (4 Year Term)
Jim Zeigler-R
State Capitol, Room S-101, 600 Dexter Avenue
Montgomery, AL 36130
334-242-7010
www.auditor.alabama.gov
Alabama Public Service Commission (4 Year Term)
President
Twinkle Andress Cavanaugh-R
100 N. Union Street, Suite 800
Montgomery, AL 36104
334-242-5297
twinkle.cavanaugh@psc.alabama.gov
Place 1
Jeremy H. Oden-R
100 N. Union Street, Suite 888
Montgomery, AL 36104
334-242-5203
jeremy.oden@psc.alabama.gov
Place 2
Chip Beeker-R
100 N. Union Street, Suite 818
Montgomery, AL 36104
334-242-5191
chris.beeker@psc.alabama.gov
Alabama Commissioner of Agriculture and Industries (4 Year Term)
Rick Pate-R
1445 Federal Drive
Montgomery, AL 36107
334-240-7100
john.mcmillan@agi.alabama.gov
Alabama Board of Education (4 Year Term)
District 3
Stephanie Bell-R
334-272-2777
stephaniewbell@gmail.com
District 4
Yvette M. Richardson-D
205-923-7262
mcphersony@bellsouth.net
District 7
Jeffery Newman-R
205-712-0011
newmanjef@hotmail.com
Alabama State Senators
District 5
Greg Reed-R
11 S. Union Street, Suite 726
Montgomery, AL 36130
334-261-0894
greg.reed@alsenate.gov
District 14
Cam Ward-R
Room 719, State House, 11 S. Union Street
Montgomery, AL 36130
334-242-7873
camjulward@aol.com
District 15
Dan Roberts-R
11 S. Union Street, Suite 729
Montgomery, AL 36130
334-261-0851
dan.roberts@alsenate.gov
District 16
J.T. “Jabo” Waggoner-R
11 S. Union Street, Suite 726
Montgomery, AL 36130
334-261-0892
jabo.waggoner@alsenate.gov
District 17
Shay Shelnutt-R
11 S. Union Street, Suite 732
Montgomery, AL 36130
334-261-0794/205-413-9022
shay.sd17@gmail.com
District 18
Rodger M. Smitherman-D
11 S. Union Street, Suite 736
Montgomery, AL 36130
334-261-0870/205-322-0012
rodger.smitherman@alsenate.gov
District 19
Priscilla Dunn-D
11 S. Union Street, Suite 737
Montgomery, AL 36130
334-261-0793/205-426-3795
priscilla.dunn@alsenate.gov
District 20
Linda Coleman-Madison-D
Room 735, State House, 11 S. Union Street
Montgomery, AL 36130
334-261-0864
linda.coleman-madison@birminghamal.gov
Alabama State Representatives (4 Year Term)
District 14
Tim Wadsworth-R
11 S. Union Street, Suite 528-D
Montgomery, AL 36130
334-261-0554/205-712-1792
wadsworth@centurytel.net
wadsworth.time654321@gmail.com
District 15
Allen Farley-R
11 S. Union Street, Suite 427-L
Montgomery, AL 36130
334-261-0474/205-960-7526
allenfarley@bellsouth.net
District 16
Kyle South- R
11 S. Union Street, Suite 427-G
Montgomery, AL 36130
334-261-0482/205-932-4700, ext. 101
ksouth@watvc.com
District 43
Arnold Mooney-R
11 S. Union Street, Suite 538-D
Montgomery, AL 36130
334-261-9512/205-222-8721
arnold.mooney@alhouse.gov
arnold@arnoldmooney.com
District 44
Danny Garrett-R
11 S. Union Street, Suite 538-B
Montgomery, AL 36130
334-261-0535
dannygarrett44@gmail.com
District 45
E. Richard (Dickie) Drake-R
11 S. Union Street, Suite 528-B
Montgomery, AL 36130
334-261-0527/205-699-7392
ddrake1080@aol.com
District 46
David Faulkner-R
11 S. Union Street, Suite 400-D
Montgomery, AL 36130
334-261-0442/205-870-9577
david.faulkner@alhouse.gov
dlfaulkner@csattorneys.com
District 47
David Wheeler-R
11 S. Union St., Suite 417-A
Montgomery, AL 36130
334-261-0439
david.wheeler@alhouse.gov
District 48
Jim Carns-R
11 S. Union Street, Suite 424
Montgomery, AL 36130
334-261-0429/205-967-3571
jwcarns@yahoo.com
District 51
Allen Treadaway-R
11 S. Union Street, Suite 528-A
Montgomery, AL 36130
334-261-0585/205-254-1700
allen.treadaway@alhouse.gov
District 52
John W. Rogers Jr.-D
11 S. Union Street, Suite 523-A
Montgomery, AL 36130
334-261-0387/205-925-3522
yke@cec.conteduc.uab.edu
jwrogers@uab.edu
District 54
Neil Rafferty-D
11 S. Union Street, Suite 539-E
Montgomery, AL 36130
334-261-0543
rafferty@gmail.com
District 55
Rod Scott-D
11 S. Union Street, Suite 425
Montgomery, AL 36130
334-261-0452/205-781-0261
scotthrod@yahoo.com
District 56
Louise Alexander-D
11 S. Union Street, Suite 537-B
Montgomery, AL 36130
334-261-0529/205-253-3732
louise.alexander@alhouse.gov
District 57
Merika Coleman-Evans-D
11 S. Union Street, Suite 537-A
Montgomery, AL 36130
334-261-0589/205-325-5308
merika.coleman@alhouse.gov
dist57@yahoo.com
District 58
Rolanda Hollis-D
11 S. Union Street, Suite 536-D
Montgomery, AL 36130
334-261-9520
rolanda.hollis@alhouse.gov
District 59
Mary Sue Moore-D
11 S. Union Street, Suite 539-D
Montgomery, AL 36130
334-261-0508/205-229-9966
mamoor48@bellsouth.net
District 60
Juandalynn Givan-D
11 S. Union Street, Suite 528-E
Montgomery, AL 36130
334-261-0584/205-433-6132
Juandalynn.givan@alhouse.gov
3007j@att.net

Judicial Offices

Alabama Supreme Court (6 Year Term)
Administrative Office of Courts
300 Dexter Ave.
Montgomery, AL 36104
334-229-0700
www.judicial.alabama.gov
Chief Justice
Tom Parker-R
Associate Justices
Michael F. Bolin-R
Greg Shaw-R
Jay Mitchell-R
Alisa Kelli Wise-R
Tommy Bryan-R
William B. Sellers
Brandy E. Mendheim, Jr.
Sarah H. Stewart-R
Court of Civil Appeals (6 Year Term)
300 Dexter Ave.
Montgomery, AL 36104
334-229-0733
www.judicial.alabama.gov/civil
Presiding Judge
William C. Thompson-R
Judges
Christy O. Edwards-R
Chad A. Hanson-R
Terry A. Moore-R
Scott Donaldson-R
Court of Criminal Appeals (6 Year Term)
300 Dexter Ave.
Montgomery, AL 36104
334-229-0751
www.judicial.alabama.gov/criminal.cfm
Presiding Judge
Mary Becker Windom-R
Judges
J. Chris McCool-R
J. Elizabeth Kellum-R
J. William Cole-R
Richard J. Minor-R
Jefferson County Circuit Court (6 Year Term)
Civil Division
Presiding Judge – Joseph L. Boohaker-D
Donald Blankenship-D
Elisabeth French-D
Marshell Jackson Hatcher-D
Jim Hughey III-D
Pat Ballard-D
Javan Joielle Patton-D
Tamara Harris Johnson-D
Carole Smitherman-D
Brendette Brown Green-D
Robert S. Vance-D
Annetta Verin-D – Bessemer Court
Reginald L. Jeter-D – Bessemer Court
Domestic Relations
Agnes Chappell-D
Nakita “Niki” Perryman Blocton-D
Patricia Stephens-D
Debra Bennett Winston-D
Family Court
Janine Hunt Hilliard-D
Criminal Division
Clyde E. Jones-D
Michael Streety-D
Teresa T. Pulliam-R
Tracie Todd-D
Alaric May-D
Shanta Owens-D
Virgina A. Vinson-D
Stephen C. Wallace-D
David Hobdy-D – Bessemer Court
David Carpenter-D – Bessemer Court
Jefferson County District Judges (6 Year Term)
Civil Division
John E. Amari-D
Robert P. “Bobby” Bynon-D
Shera Craig Grant-D
Family Court
Pamela Wilson Cousins-D
Alan W. Summers-D
Lorraine Pringle-D – Bessemer Court
Criminal Division
David N. Lichtenstein-D
Shanta’ Owens-D
Katrina Ross-D
William A. Bell-D
Thomas E. Thrash-D – Bessemer Court
Circuit Clerk of the Court (6 Year Term)
Jacqueline A. Smith
Jefferson County Courthouse,
716 Richard Arrington Jr. Blvd N, Room 400
Birmingham, AL 35203
205-325-5355
Deputy Circuit Clerk, Bessemer Courthouse (6 Year Term)
Karen Dunn Burks-D
Bessemer Justice Center
1851 2nd Ave N, Suite 130
Bessemer, AL 35020
205-481-4110
Jefferson County Probate Court (6 Year Term)
Place 1
Alan L. King-D
Probate Court
Jefferson County Courthouse,
716 Richard Arrington Jr. Blvd N, Room 120
Birmingham, AL 35203
205-325-5203
Place 2
Sherri C. Friday-D
Probate Court
Jefferson County Courthouse,
716 Richard Arrington Jr. Blvd N, Room 140
Birmingham, AL 35203
205-325-5426

County Officials

Jefferson County Commissioners (4 Year Term)
District 1
Lashunda Scales-D
President Pro Tem
Jefferson County Courthouse,
716 Richard Arrington Jr Blvd N, Suite 240
Birmingham, AL 35203
205-214-5507
scalesl@jccal.org
District 2
Sheila Tyson-D
Jefferson County Courthouse,
716 Richard Arrington Jr Blvd N, Suite 250
Birmingham, AL 35203
205-325-5074
tysons@jccal.org
District 3
Jimmie Stephens-R
President,
Jefferson County Courthouse,
716 Richard Arrington Jr Blvd N, Suite 210
Birmingham, AL 35203
205-325-5555
stephensj@jccal.org
District 4
Joe Knight-R
Jefferson County Commission,
716 Richard Arrington Jr. Blvd N, Suite 220
Birmingham, AL 35203
205-235-5070
knightjoe@jccal.org
District 5
David Carrington-R
Jefferson County Courthouse,
716 Richard Arrington Jr. Blvd N, Suite 230
Birmingham, AL 35203
205-325-5503
carringtond@jccal.org
Jefferson County Tax Collector
John T. Smallwood-D
Tax Collector Office,
716 Richard Arrington Jr. Blvd N, Room 160
Birmingham, AL 35203
205-325-5500
smallwoodjt@jccal.org
Assistant Tax Collector
Grover Dunn-D
Tax Collector Bessemer Office,
1801 3rd Ave N, Room 201
Bessemer, AL 35021
205-481-4131
dunng@jccal.org
Jefferson County Tax Assessor
Gaynell Hendricks-D
Tax Assessor Office,
716 Richard Arrington Jr. Blvd N, Room 170
Birmingham, AL 35203
205-325-5505
hendricksg@jccal.org
Assistant Tax Assessor
Charles R. Winston-D
Tax Assessor Bessemer Office,
1801 3rd Ave N, Room 209
Bessemer, AL 35020
205-481-4125
winstonc@jccal.org
Treasurer
Mike Miles-D
Treasurer’s Office
716 Richard Arrington Jr. Blvd N, Room 300
Birmingham, AL 35203
205-325-5372
milesm@jccal.org
Deputy Treasurer
Sherri McClain-D
Treasurer’s Bessemer Office
1801 3rd Avenue, Room 303
Bessemer, AL 35020
205-481-4192
mcclainsh@jccal.org
District Attorney-Birmingham
Danny Carr-D
801 Richard Arrington, Jr. Blvd. North
Birmingham, AL 35203
205-325-5252
jcda@jccal.org
District Attorney-Bessemer
Lynneice Olive-Washington-D
1851 2nd Ave. North
Bessemer, AL 35020
(205) 497-8610
washingtonl@jccal.org
Sheriff
Mark Pettway-R
2200 Reverend Abraham Woods Jr. Blvd.
Birmingham, AL 35203
205-325-5700
sheriff@jeffcosheriff.org
Constables
District 15 – David Clark-D
District 16 – Joe Williams-R
District 44 – Stephen Mosely-R
District 45 – Jim Atkinson-R
District 46 – Larry Allred-R
District 47 – Gilbert F. Douglas, III-R
District 48 – Jonathan O. Barbee-R
District 51 – Ronnie Dixon-R
District 52 – Valencia Lavender Moore-D
District 54 – Roderick Dixie-D
District 55 – Roosevelt Johnson-D
District 56 – Charles R. Winston, III-D
District 57 – Walter Wilson-D
District 58 – Tara Nix-D
District 59 – James R. Franklin-D
District 60 – Wanda Faye Bryant-D

Birmingham Board of Education

2015 Park Place
Birmingham, AL 35203
205-231-4600
bhamcityschools.org
District 1-Dr. Douglas Lee Ragland
District 2-Terri Michal
District 3- Mary Boehm
District 4- Daagye Hendricks
District 5- Mickey Millsap
District 6-Cheri Gardner
District 7-Patricia McAdory
District 8-Sonja Q. Smith
District 9-Sandra Brown
Superintendent – Lisa Herring

Jefferson County Schools

2100 18th St. S.
Birmingham, AL 35209
205-379-2000
www.jefcoed.com
Place 1- Donna Pike
Place 2- Martha V. J. Bouyer, Vice President
Place 3- Oscar S. Mann, President
Place 4- Ronnie Dixon
Place 5- VACANT
Superintendent- Dr. Warren Craig Pouncey

Municipal Officials

Adamsville
Mayor – Pam Palmer
205-674-5671
City Council
District 1 – Anthony Brooklere
District 2 – Reginald Crawford
District 3 – Glenn Minyard
District 4 – Ron Mosley
District 5 – Steve Johnson
City Clerk – Jenna Gardner
www.cityofadamsville.org
Argo
Mayor – Betty Bradley
205-352-2120
City Council
Ann Cowan
Gordon Corky Massey
Ronnie Bowman
Ann Brown
Anthony (Tony) Alldredge
City Clerk – Casie Bethune
www.cityofargo.org
Bessemer
Mayor – Kenneth E. Gulley
205-424-4060
City Council
District 1 – Jarvis Collier
District 2 – Kimberly Alexander
District 3 – Cynthia S. Donald – President Pro Tem
District 4 – Donna Thigpen
District 5 – Ron Marshall
District 6 – Jesse Matthews – President
District 7 – Latricia Crusoe
City Clerk – Wanda Taylor
www.bessemeral.org
Birmingham
Mayor – Randall L. Woodfin
205-254-2000
City Council
District 1 – Clinton P. Wood
District 2 – Hunter Williams
District 3 – Valerie A. Abbott – President
District 4 – William Parker
District 5 – Darrell O’Quinn – President Pro Tem
District 6 – Crystal Smitherman
District 7 – Wardine Alexander
District 8 – Steven W. Hoyt
District 9 – John R. Hilliard
City Clerk – Lee Frazier
www.birminghamal.gov
Brighton
Mayor – Eddie Cooper
205-428-9547
City Council
Place 1 – Lonnie Murray, Sr.
Place 2 – Rhonda B. Bean
Place 3 – Joseph Edwards Sr.
Place 4 – Shawn Dale-Johnson
Place 5 – Marquise Moore
City Clerk – Hazel Williams
Brookside
Mayor – Rodger McCondichie
205-674-9275
City Council
Dale McGuire
Mike Bryan
Daryl Burr
Mike Gooch
Terry Bensko
City Clerk – Debbie Keedy
www.brooksidealabama.com
Centerpoint
Mayor – Tom Henderson
205-854-4460
City Council
Place 1 – Bobby Scott
Place 2 – Linda Kennemer
Place 3 – Roger Barlow – President
Place 4 – James Howell
Place 5 – Terry Leesburg
City Clerk – Tameeka Vann
www.thecityofcenterpoint.org
Clay
Mayor – Charles Webster
205-680-1223
City Council
Place 1 – Becky Johnson
Place 2 – Don Baker
Place 3 – Ben Thackerson
Place 4 – Bo Johnson
Place 5 – Dennis Locke
City Manager – Ronnie Dixon
www.clayalabama.org
Fairfield
Mayor – Edward E. May, II
205-788-2492
City Council
President – Eddie J. Penny – President
District 1 – Barakas N. Taylor
District 2 – Susan Jo R. Parks
District 3 – Cynthia Turner-McDowell
District 4 – John Hackett, Jr
District 5 – Herman A. Carnes
District 6 – Willie Hardley, Jr
City Clerk – Mary Roberson
www.fairfieldal.org
Fultondale
Mayor – Jim Lowery
205-841-4481
City Council
Place 1 – Josh Bryant (At Large)
Place 2 – Joe Bolton (At Large)
Place 3 – Jimmie Lay (At Large)
Place 4 – Tommy Loden (At Large)
Place 5 – Darrell Bates  (At Large)
City Clerk – Jane Hicks
www.cityoffultondale.com
Gardendale
Mayor – Stan Hogeland
205-631-8789
City Council
District 1 – Allen Jerkins
District 2 – Adam Berendt
District 3 – Alvin Currington, President
District 4 – Greg Colvert – President Pro Tem
District 5 – Will Hardman
City Clerk – Melissa Honeycutt
www.cityofgardendale.com
Graysville
Mayor – Clark Davis
205-674-5643
City Council
District 1 – James Armstrong
District 2 – Dorothy Hawthorne
District 3 – Karen Lauderdale
District 4 – George Helms
District 5 – Randy Teeter – Mayor Pro-Tem
District 6 – Chris Shaw
City Clerk – Kathy Dumas
www.graysvillecity.com
Homewood
Mayor – Scott McBrayer
205-332-6104
City Council
President – Bruce Limbaugh
Ward 1 Place 1 – Andy Gwaltney
Ward 1 Place 2 – Britt Thames
Ward 2 Place 1 – Mike Higginbotham
Ward 2 Place 2 – Andrew Wolverton
Ward 3 Place 1 – Patrick McClusky
Ward 3 Place 2 – Walter Jones
Ward 4 Place 1 – Barry Smith
Ward 4 Place 2 – Alex Wyatt
Ward 5 Place 1 – Jennifer Andress
Ward 5 Place 2 – Peter Wright – President Pro Tem
City Clerk – Robert Burgett
www.cityofhomewood.com
Hoover
Mayor – Frank V. Brocato
205-444-7510
City Council
Place 1 – Curt Posey (At Large)
Place 2 – Gene Smith – Council President (At Large)
Place 3 – John Lynda (At Large)
Place 4 – Mike Shaw (At Large)
Place 5 – Derrick Murphy (At Large)
Place 6 – Casey Middlebrooks (At Large)
Place 7 – John Greene – President Pro Tem (At Large)
City Administrator – Allan Rice
City Clerk – Margie Handley
www.hooveral.org
Hueytown
Mayor – Steve Ware
205-491-7010
City Council
District 1 – Fran Zinnerman – President
District 2 – Michael Pickens
District 3 – Phifer Crane
District 4 – Phillip Contorno
District 5 – Jay Jacks – President Pro Tem
City Clerk – Kevin Fouts
www.hueytownal.gov
Irondale
Mayor – Charles Moore
205-956-9200
City Council
District 1 – John W. London
District 2 – David Spivey
District 3 – Steve Marino
District 4 – Terry Bearden
District 5 – Bobby Joe Wilson
City Clerk – James D. Stewart
www.cityofirondaleal.gov
Kimberly
Mayor – Bob Ellerbrock
205-647-5551
City Council
Place 1 – John Richardson
Place 2 – Duane Whatley
Place 3 – Chris Cassady
Place 4 – Robert Mashburn
Place 5 – Jeff Gilliand
City Clerk – Sandy Wade
www.kimberlyal.org
Leeds
Mayor – David Miller
205-699-2585
City Council
District 1 – Kenneth Washington
District 2 – Eric Turner
District 3 – Johnny G. Dutton
District 4 – Ryan Bell
District 5 – Linda Miller
City Clerk – Laura Roberts
www.leedsalabama.org
Lipscomb
Mayor – Brenda G. Renz
205-428-6374
City Council
District 1 – Jacquelyn Robertson
District 2 – Tonja Baldwin
District 3 – VACANT
District 4 – Michelle Proctor
District 5 – Barbara Moore
City Clerk – Velma Ford
Maytown
Acting Mayor – Ramona Martin
205-613-2774
City Council
Ralph Bidwell
Deanna Row
Shane Russell
City Clerk – Lydia Ann Higgins
Midfield
Mayor – Gary Richardson
205-923-7578
City Council
Place 1 – Terry Adams
Place 2 – James Reasor
Place 3 – Wendy Merriweather
Place 4 – Janice Anderson
Place 5 – Velma Johnson
City Clerk – Recarda Cobb
www.cityofmidfield.com
Morris
Mayor – Joe Pylant
205-647-0596
City Council
Place 1 – Steve Jones
Place 2 – Allen Sanders
Place 3 – Kathy Bolton
Place 4 – Jack Womack
Place 5 – Anne Smith
City Clerk – Bebe McCool
www.morrisal.us
Mountain Brook
Mayor – Stewart H. Welch, III
205-870-3532
City Council
Phil Black
Lloyd Shelton
Williams S. Pritchard III (Billy) – President Pro Tem
Virginia Carruthers Smith – President
Alice Womack
City Clerk – Steven Boone
www.mtnbrook.org
Mulga
Mayor – W. Keith Varner
205-781-0645
City Council
District 1 – James Michael Oden
District 2 – Chandra Gage
District 3 – Jennifer Hill
District 4 – Lee Taylor
District 5 – Ruth Hamm
City Clerk – Lois Matthews
Pinson
Mayor – Hoyt Sanders
205-680-5556
City Council
Place 1 – Dawn Tanner
Place 2 – Shannon Galamore
Place 3 – Robbie Roberts – Mayor Pro Tem
Place 4 – John Churchwell
Place 5 – Joy McCain
City Clerk – Marie Turner
www.cityofpinson.com
Pleasant Grove
Mayor – Jerry Brasseale
205-744-1720
City Council
Place 1 – Philip Houston
Place 2 – James Crumpton
Place 3 – Kenneth Hatfield
Place 4 – Paula Johnson
Place 5 – William Bullion
City Clerk – Karen Duncan
www.cityofpg.com
Sylvan Springs
Mayor – Stevan A. Parson
205-491-3210
City Council
Karen Deluca
Dennis Brand
Ricky Jones
Mike Thompson
Bill Toxey
City Clerk – Peggy Shadix
www.sylvanspringsal.com
Tarrant
Mayor – Loxcil B. Tuck
205-849-2800
City Council
District 1 – Tanyika Fields
District 2 – Laura Horton – Mayor Pro Tem
District 3 – Cathy Anderson
District 4 – Deborah Matthews
District 5 – John T. “Tommy” Bryant
City Clerk – Dan Weinrib
www.cityoftarrant.com
Trafford
Mayor – Greg Rogers
205-647-3751
City Council
Alan Camp
Kim Hayes
Ryan Reid
Greg Rogers
Phyllis Thomas
VACANT
Acting City Clerk – Sherry Nail (Court Clerk)
Trussville
Mayor – Buddy Choat
205-655-7478
City Council
Brian Plant
Perry Cook
Jef Freeman – President
Zack Steele
Alan Taylor
City Clerk – Lynn B. Porter
www.trussville.org
Vestavia Hills
Mayor – Ashley C. Curry
205-978-3675
City Council
President – Ashley C. Curry
Place 1 – Rusty Weaver – Mayor Pro-Tem
Place 2 – Kimberly Cook
Place 3 – Paul J. Head
Place 4 – George Pierce
City Clerk – Rebecca Leavings
City Manager – Jeffrey Downes
www.vhal.org
Warrior
Mayor – John Ragland
205-647-0520
City Council
Belva Hamilton
Jerry Bailey
Charles Mosley
Jimmy (Coach) Jett
Jacquelyn Wesson – Mayor Pro Tempore
City Clerk – Demetra Mixon
cityofwarrior.ning.com
Woodstock
Mayor – Jeff Dodson
205-938-9790
City Council
Don Bowling
Ty Corbell
Ernestine Johnson
Ronnie Kinard
Danny Frederick
Jerry Beams
City Clerk – Tiffaney McCulley
West Jefferson
Mayor – Charles Nix
205-674-3219
City Council
City Council
Place 1 – John Colburn
Place 2 – Larry Rollins
Place 3 – Spencer Tuggle
Place 4 – Wayne Hughes – Mayor Pro Tem
Place 5 – Robin Parker
City Clerk – Ruthie Sexton
www.townofwestjefferson.com
www.wjtownclerk@yahoo.com